„Европейска нощ на музеите“ – Бургас 2026
Европейската „Нощ на музеите” стартира като инициатива на Министерството на културата на Франция и за изминалите 13 години се утвърди като устойчива практика в много от страните в Европа. В тази нощ голяма част от музеите и галериите отварят врати и срещу свободен вход дават възможност на голям брой посетители да се запознаят отблизо с културното наследство и изкуство на съответната страна.
„Европейската нощ на музеите“ ще се проведе за втори път в Бургас на 15 и 16 май 2026г.
Списанието за градска култура „Ти си Бургас”, в партньорство с ръководителите на варненските музеи и галерии ще организира второто издание на „Нощта” в нашия град. В инициативата ще се включат музеи, голяма част от галериите, творчески пространства, заведения.
Нашата цел е да въвлечем голям брой участници в „Нощта на музеите и галериите” освен чрез експозиции и изложби, също така и чрез културни събития, които ще се проведат в рамките на фестивала. „Нощта” има за цел да даде поле за изява на голям брой млади артисти и колективи, като по този начин да се превърне в платформа за реализация на нови и алтернативни проекти в областта на културата и изкуството.
Като представител на културно простраство, галерия или културен институт, ви каним да се включите с подходяща инициатива, за да допринесете за пълноценното провеждане на втората за Бургас „Европейска нощ на музеите“.
Фестивалът ще протече в два дни – 15 и 16.05 – петък и събота.
Всички събития са с вход свободен, а в Музея на невъзможното можете да се възползвате от 50 % отстъпка за билети купени на място при тях в събота 16.05.2026.

